Kalwaria Zebrzydowska jako jedyna na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kalwaria Zebrzydowska zajmuje szczególne miejsce na szlaku najcenniejszych polskich zabytków. Manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy są przykładem wyjątkowo udanego połączenia działalności natury z działalnością człowieka.

Kalwaria Zebrzydowska jako jedyna na świecie, z ponad 1000 europejskich kalwarii, znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (wpisana w 1999 r.). Stanowi wyjątkowy pomnik kultury, w którym krajobraz naturalny wykorzystano jako miejsce symbolicznego odzwierciedlenia wydarzeń Męki Pańskiej w formie kaplic i alejek. W 2000 roku, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, krajobrazowy zespół manierystyczny parku pielgrzymkowego został uznany za Pomnik Historii.

Granica zabytkowego zespołu obejmuje 44 obiekty architektoniczne, położone na powierzchni 160 ha. Przebiega ona od Klasztoru OO. Bernardynów i kościoła głównego oraz dawnego pałacu Czartoryskich, dalej w kierunku wschodnim kolejno do Brodów wraz z Górą Oliwną i zamku w Lanckoronie, następnie na zachód do mostu na Cedronie, dalej do Bugaju wraz z górą Synaj, aż do zamku w Barwałdzie i z powrotem w kierunku północno-wschodnim do Góry Oliwnej i klasztoru.

Informacje na podstawie Studium Wykonalności projektu Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO.

Print Friendly, PDF & Email