Nasze postępy

30 kwietnia zakończono rozliczenia i dokonano podsumowania dokumentacji projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO. Od 1 maja funkcjonuje mobilna gra terenowa „Złota Róża”, która jest dostępna w 8 wersjach językowych. Jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Gra odbywa się na Dróżkach Kalwaryjskich i polega na udzielaniu poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania, które wyświetlają się w odpowiednich punktach wędrówki.

Złota Róża – 1

Pomimo tego, że oficjalne otwarcie instytucji jeszcze przed nami, w pomieszczeniach wyremontowanych budynków odbywają się już warsztaty oraz spotkania. Obecnie zrealizowano 6 edycji warsztatów plastycznych dla dzieci pt. „Sukienka dla Mamy” oraz dwie edycje zajęć pt. „Moje miejsce – moje dziedzictwo”. Dzieci poznawały historię i walory swojej małej ojczyzny. 

Rozpoczął się także cykl wykładów dotyczących sztuki i architektury sanktuarium i okolic.

Muzeum, w którym organizowana jest wystawa pt. „Wiara i Sztkua”,  będzie dostępne dla zwiedzających z początkiem czerwca. Wystawa opowiada o najważniejszych wątkach duchowości naszego Zakonu – tematyka pasyjna jest reprezentowana głównie przez obrazy i rzeźby. Wśród nich najcenniejszą jest XIV wieczna rzeźba Chrystus – Serafin. Kolejna sala jest poświęcona Kalwarii i Misterium Męki Pańskiej. W następnej wystawiono zabytkowe szaty liturgiczne oraz kielich i Mszał św. Jana Pawła II, których używał sprawując w sanktuarium ostatnią Mszę św. w Ojczyźnie.

Jest też sala, w której prezentowane są eksponaty związane z bractwami gromadzącymi się przy naszych klasztorach. Znajdują się tam również pamiątki związane z rodziną Zebrzydowskich, np. Obraz Michała Archanioła, który był własnością Mikołaja Zebrzydowskiego, a także szkaplerz hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Teofilii z Daniłowiczów, matki króla Jana III Sobieskiego. 

W kaplicach na dróżkach konserwację przeszły ołtarze oraz wnętrza. Wymieniono posadzki, odnowiono stolarkę okienną oraz drzwi. Druga część remontu – dachy i elewacje będzie kontynuowana w miesiącach letnich, przy sprzyjających warunkach osuszaniu kaplic. Zawilgocenie budynków było bardzo wysokie, dlatego konserwatorzy zdecydowali o pozostawieniu kaplic przez dłuższy czas bez zewnętrznych tynków.

Została podpisana umowa na promocję projektu

Celem promocji jest dotarcie z informacją o projekcie, jego zakresie, poszczególnych działaniach realizowanych w ramach projektu oraz nowej ofercie kulturalno-edukacyjnej do jak najszerszego grona zróżnicowanych odbiorców we wszystkich grupach wiekowych, w tym szeroko rozumianej opinii publicznej, zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym, jak i lokalnym.

Została podpisana umowa na wykonanie robót budowlanych

W dniu 23 grudnia 2021 r. została podpisana umowa na wykonanie robót budowlanych w budynkach przy ul. Bernardyńskiej 38, 40 i 44. 

Wykonawca (Firma Budowlana SIKORA Os. Niwa 103A 34-400 Nowy Targ) został wyłoniony w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia na Wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO.”  

Prace zostaną ukończone do 30.09.2023 r.

Postępowanie na organizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych

Przeprowadzono postępowanie na organizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w ramach realizacji projektu pt. „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”.

W wyniku postępowania wyłoniono wykonawcę Sun & More sp. z o. o. , z którym dn. 09.01.2023 r. została zawarta umowa nr ZO/3/2022.

Obecnie trwają przygotowania do realizacji działań kulturalnych tj. budowanie sieci kontaktów, ustalanie kanałów promocyjnych, praca nad scenariuszami.

Postępowanie na organizację cyklu szkoleń

Klasztor przeprowadził postępowanie na organizację cyklu szkoleń w ramach realizacji projektu pt. „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”.

Postępowanie zostało opublikowane dnia 21.11.2022, a termin składania ofert wyznaczono na 29.11.2022. Do postępowania wpłynęła jedna oferta.

W wyniku postępowania wyłoniono wykonawcę – Marcin Skrabka Good Books i podpisano z nim w dn. 28.12.2022 umowę  nr ZO/1/2022.

Zostało zrealizowanych już 14 szkoleń obejmujących tematykę odkrywania i ochrony dziedzictwa Kalwarii Zebrzydowskiej, interpretacji dziedzictwa, społecznego otoczenia Kalwarii, pracy w zespole, narzędzi oraz zasad organizacji. Ponadto szkolenia dotyczyły zagadnień pracy z klientem instytucji kultury, animacji kulturowej, realizacji wydarzeń kulturalnych.

Postępowanie na dostawę, montaż, wdrożenie i uruchomienie kompletnego wyposażenia i elementów aranżacji

Przeprowadzono postępowanie na dostawę, montaż, wdrożenie i uruchomienie kompletnego wyposażenia i elementów aranżacji, oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia zajęć i warsztatów w budynkach 38, 40 i 44 Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach realizacji projektu pt. „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”.

W wyniku postępowania wyłoniono wykonawcę – A+V Sp. z o.o. i podpisano z nim w dn. 17.04.2023 umowę  nr ZO/1/2023.