Ochrona zabytków – seminarium
24 marca br. odbędzie się seminarium w ramach projektu: „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”.
W trakcie spotkania zostaną omówione różne zagadnienia związane z ochroną zabytków oraz dziedzictwa lokalnego.
W pierwszej kolejności dr Krystyn Kozieł – konserwator dzieł sztuki, omówi postęp prac konserwatorskich w kaplicach na Dróżkach Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a mgr inż. arch. Piotr Kozieł przedstawi przebieg i zaawansowanie robót remontowo-budowlanych w kaplicach. Następnie, mgr inż. arch. Bartosz Żmuda – przedstawiciel Creoproject, poruszy tematykę remontów obiektów zabytkowych na przykładzie budynków klasztornych przy ulicy Bernardyńskiej.
Kolejnym prelegentem będzie Anna Neuman z firmy Inveni, która przedstawi projekt „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO” jako szansę dla społeczności lokalnej. Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty, przybliży dziedzictwo lokalne jako motywację dla integracji i rozwoju oraz promocji dobrych praktyk.
Ojciec dr Cyprian Moryc OFM – Prowincjalny Konserwator Zabytków, omówi dekorację malarską Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, nie tylko w kontekście sztuki, ale także historii. Rafał Gralewski poruszy temat Misteriów kalwaryjskich w kontekście historii teatru.
Na zakończenie, ojciec Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy Sanktuarium, przedstawi funkcję muzyki w Kościele na przykładzie Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
fot. A. Brocki
Projekt “Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO” jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.